Sever Bali – Ve znamení chrámů a vodopádů

47. den

V Lovině posnídáme tradiční nudle Mie goreng a kafe sladký jako cecek. Zase nám dopřáli denní dávku cukru, aniž bychom chtěli. V 10 hod. startujeme další den, který by se měl nést ve znamení vodopádů a chrámů. 

Plán výletu: Budhistický klášter Brahma Vihara AramaLovina – Vodopád Munduk –  Jezerní chrám Pura Ulun Danu Bratan – Vodopád Gitgit Twin – město Singaraja

Brahma Vihara Arama – jediný budhistický klášter na Bali

Náš skútr Scoopík dostává v kopcích řádně zabrat, nádrž je zase na nule. Za 30 000 IDR bereme plnou nádrž a pokračujeme v krasojízdě. Fascinují mě avokáda, banánypapája, co rostou ve volné přírodě na stromě jak u nás jablka a hrušky. Jedno avokádo si zabavuji, tvrdé jako kámen, doufám, že dozraje a pochutnáme si na vlastnoručně natrhané exotice. Vůně hřebíčku jako rys této oblasti nás úplně omámila, pytle plné této lahody se válí všude u silnice.

Brahma Vihara Arama - buddhistický klášter
Brahma Vihara Arama – buddhistický klášter

Ani ne půlhodinka cesty z Loviny a jsme u kláštera Brahma Vihara Arama, což je jeden jediný budhistický klášter na Bali. Za malý příspěvek nám zapůjčí sarong, abychom nepohoršovali a jdeme omrknout barevné až trochu kýčovité památky. Z dálky už se na nás směje socha budhy a vzápětí místní kočky Balijky, co se s námi chtějí vyfotit a na oplátku i my s nima. My jsme to nestihli, ale cestou se můžete zastavit v lázních Banjar (Banjar hot spring) s horkými minerální prameny.

Brahma Vihara Arama - buddhistický klášter
Brahma Vihara Arama – buddhistický klášter

Vodopád Munduk

Máme rádi vodopády, další zastávkou je vodopád v Munduku. Po deseti minutách příjemné procházky už slyšíme burácení vodopádu a za chvíli už vidíme kvanta vody, co padá na zem. Fotí se tu asi tak deset lidí a za chvíli máme vodopád pro sebe. Kapičky vody nás osvěžují a zamlžují nám čočky fotoaparátů. Po nějaké chvíli už jsme solidně promočení a jdeme se občerstvit. Po stezce k vodopádu Munduk si můžete dát smoothie a nějaký snack v malém stánku, ale pozor je tam čokl, co nemá rád turisty.

Jedeme vzhůru do kopců do hor, nemilosrdně se ochlazuje. Oblékáme druhou vrstvu – triko s dlouhým rukávem a stále je to málo. Překvapuje mě, že v takové kose se tu může dařit květinám jako jsou hortenzie, jestli jsem ty květiny pojmenovala správně. U silnice stojí babičky s ovocem, převážně s jack-fruitama, banánama, mandarinkama a dalším drobným zbožím jako brambůrky, sladký jasmínový čaj a domácí sušenky. Takže v horách hlady neumřete.

Ve 1 300 metrech už se nám ukazuje jezero Danau Tamblingan, jezdí na něm několik lodiček. Potkáváme tu páreček Čechů, doporučují nám jahodové smoothie a oběd s výhledem na jezero. Matěj se jde podívat na obřího leguána a hada v krabici, opět tu nabízí foto s těmito potvorami a ještě za to chtějí platit. Začíná se brutálně zatahovat a na zem padají první kapky. Začínám uvažovat, jak se oba na skútru schováme do jedné pláštěnky.

Oběd s výhledem na jezero Danau Tamblingan
Oběd s výhledem na jezero Danau Tamblingan

Jezerní chrám Pura Ulun Danu Bratan

Máme kliku a z deště nic není. Přijíždíme na západní stranu jezera Beratan k významnému chrámovému komplexu s malebnými zahradami – Pura Ulun Danu Bratan. Přeplněné parkoviště a tučné vstupné 50 000 IDR (na místní poměry dost) vypovídá o jeho návštěvnosti. Společně s chrámy Uluwatu a Tanah Lot patří k nejnavštěvovanějším chrámům na Bali. „Plovoucí“ chrám ve 1 250 metrech se chlubí 11-ti věžičkami a ze všech stran je obklopen vodou. Chrám můžete spatřit také na modré 50 000 bankovce. V zahradách se naskytuje možnost další rodinné foto se žlutým hadem, netopýry a různými ptáky.

Raději jedeme na jahody mražený do Strawberry stop, což je restaurace, kde mají všechno s jahodama – smoothie, koktejly, zmrzliny, palačinky. A za restaurací mají přímo plantáže s jahodama. Doporučuji jahodový džus a palačinku s medem a zmrzlinou.

Jahodové smoothie a jahodová palačinka v jahodové restauraci :-)
Jahodové smoothie a jahodová palačinka v jahodové restauraci 🙂

Vodopád Gitgit Twin

Chtěli jsme se dostat k na Bali vyhlášenému vodopádu Gitgit. Trošku nás zlobily Google mapy a tak jsme náhodou objevili bratříčka vodopád Gitgit Twin. Ten není tak známý, ale za to si ho můžete užít sami, bez milionu turistů kolem. Vlezné je 25 000 IDR na osobu, vede k němu pěkná cestička a přes bambusový mostek se dostanete k dvojitému vodopádu Gitgit. Stezka vede i na druhou stranu na vyhlídku s dalším vodopádem, který stojí za to. Nevím, zda to bylo tím, že už bylo navečer, ale opravdu zde nebyla ani noha.

Vodopád Gitgit twin
Vodopád Gitgit twin

Singaraja – 2. největší město na Bali

S tolika zážitky dny plynou neuvěřitelně rychle, už se zase pomalu stmívá a my bychom rádi zakotvili ve 2. největším městě na Bali, Singaraja. Bereme moderní Hotel Pop, jehož pokoje nám připomínají kajuty v rohu s wc a koupelnou ve sty Toi Toi, ale vše je čisté a v pohodě.

Po ubytování se jdeme podívat ven, bydlíme v centru dění hned u velké sochy u moře. Akorát už je tma, tak toho tolik nevidíme. Obcházíme warungy na kolečkách a povečeříme naše oblíbené kuřecí Satay s arašídovou omáčkou s rýží a k tomu mix smaženého tofu, zeleniny a banánu s hnědou omáčkou (chutná jako sojovka a povidla).

Po takové promenádě dojdeme k čínskému chrámu, kde nás vítá milý chlapík. Začne rozprávět o historii chrámu a vysvětluje nám, že želvy v nádobách jsou tam symbolem dlouhověkosti. Poukazuje na čínská znamení na zdi, a velký zvon, který se rozezní jenom při úplňku a novu. Nevím proč, ale o 300 metrů vedle najdete úplně ten samý chrám, jeho kopii. Celou dobu čekáme, kdy nám náš vypravěč ukáže nádobu s nápisem Donation. Až na konci při odchodu nás slušně požádá o příspěvek prý na svoji osobu. OK, oceňujeme jeho snahu a dáme mu 10 000 IDR.

U moře je nějaká akce, jdeme po zvuku hudby… Pouť. Atrakce jako blikající autíčka, kolotoče pro nejmenší, cukrová vata, hračky a další blbinky. Jezdí tu i veselá mašinka. Do toho hlasitá hudba a naparáděná tanečnice. Přicházíme a nestíháme odpovídat na pozdrav, jsme tu jediní turisti a tak jsme zase za exoty. Helou, ozýva se od kolemjdoucích.. Nestačíme se divit a už vůbec si neumíme představit, ze se tohle děje u nás.

Unaveni a vydrkotaní z celodenního výletění na motorce dopajdáme do naší „kajuty“ a jdem na kutě.

Fotogalerie:

Brahma Vihara Arama - buddhistický klášter - společné focení :-)
Brahma Vihara Arama – buddhistický klášter – společné focení 🙂
Kuřecí Satay už se griluje. Vychytávkou je větrák na rozdmýchání :-)
Kuřecí Satay už se griluje. Vychytávkou je větrák na rozdmýchání 🙂
Další vodopád Gitgit Twin
Další vodopád u Gitgit Twin
Plná nádrž za 30 000 IDR
Plná nádrž za 30 000 IDR
Někdo má zálusk na banány :-)
Někdo má zálusk na banány 🙂
Avokádovník :-)
Avokádovník 🙂
Občerstvení u vodopádu Munduk, pozor na toho psa ;-)
Občerstvení u vodopádu Munduk, pozor na toho psa 😉
Vyfoťte se s leguánem :-)
Vyfoťte se s leguánem 🙂
chrám Pura Ulun Danu Bratan
chrám Pura Ulun Danu Bratan
chrám Pura Ulun Danu Bratan
chrám Pura Ulun Danu Bratan


2 komentáře u „Sever Bali – Ve znamení chrámů a vodopádů

 1. Děkujeme za skvělé tipy 😉 dobře se nám podle vás plánují dny zde na Bali 😊Zítra vyrážíme směr Ubud a sever k Baturu 😊 Těšíme se! Lucka a Venca (potkali jsme se u hidden canyonu).Třeba se zase někde potkáme 😊

  1. Ahoj Lucko a Venco,
   super, to nás těší, užívejte Bali a třeba na sebe zase někde narazíme 😉 My se zítra chystáme na Nusa Penidu a Lembongan.
   PS: Hidden canyon byl parádní! 😉
   Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.