Ze severu na východ Bali – kouzelná sopka Batur, Tirta Gangga a Virgin beach

48. den

Další den na cestách po severním Bali je před námi. Dneska se budeme pomalu ubírat z chladného severu na východ Bali. Po hodně místní snídani – rýže s masem zabalené v banánovém listu, v 9 hod. vyrážíme.

Valíme náhodně po kopcovitých horských vesničkách ve výšce asi jako Sněžka. U cesty si u babičky nakoupíme banány na sváču a kecáme s místňákem, který pracuje jako průvodce na horu Batur.

Pura Tegeh Kahuripan a zážitek z ceremonie

Aniž bychom plánovali, objevujeme nejvýše položený chrám na Bali – Pura Tegeh Kahuripan ve výšce 1 750 metrů. Vstupné 30 000 IDR a k tomu bereme dvě mističky s obětinami za 10 000 IDR, ať jsme jako správní místňáci. Nechybí nám ani zapálená vonná tyčinka a kolem pasu omotaný fešácký sarong.

Obětiny – to jsou malé misky z palmových listů s rýží, s květinami a s vonnými tyčinkami.
Obětiny – to jsou malé misky z palmových listů s rýží, s květinami a s vonnými tyčinkami.

Ke chrámu vede asi milion schodů, takže se hned zahřejeme. Ufunění se seznamujeme a fotíme s partičkou vysmátých Balijek z Denpasaru, co vyrazily na nedělní ceremonii. Holky jsou vyfešákované, je přeci neděle. To tady nosí krajkové blůzky s barevným opaskem a sarong, mezi očima mají nalepenou rýži. Chlapy zase bílou košili, sarong a čapku na hlavě. Šlapeme nahoru, kde potkáváme zbytek jejich přátel. Asi působíme důvěryhodně, když neseme taky mističky s obětinami. Jsme pozváni na vykonání modlitby s celou jejich skupinou.

Pokládání obětin
Pokládání obětin

Nejdříve každý z nás položí obětinu s vonnou tyčinkou na kamenný oltář a pak to začne. Dva mužíci vedou celou ceremonii, něco si mumlají pod vousy, zvedají ruce nahoru, pak zase dolů. Vezmou z mističky bílý květ, červený květ a modrý květ, ruce nahoru dolů a šup s květinkou do vlasů. My se to snažíme opakovat, ale musí to působit legračně. Pak nás obejdou a dají nám kousek provázku na hlavu a pocákají nás asi svěcenou vodou, která se zároveň pije z dlaní.

Balijský hinduismus - účastníme se modlitby :-)
Balijský hinduismus – účastníme se modlitby 🙂

Uf, tak to je hodně silný zážitek, poděkujeme za hezkou ceremonii a ještě jdeme okouknout výhledy, když už jsme v takové výšce. Jsme vysoko v mracích, ale na chvilinku se nám odhalí hora Mount Batur. Více o balijském náboženství si můžete přečíst na Wikipedii.

Úchvatná Mount Batur, aktivní sopka, 1 717 m
Úchvatná Mount Batur, aktivní sopka, 1 717 m

Oblast Kintamani, sopka Mount Batur a jezero Batur

Skoopík dostává zabrat a my už máme téměř suchou nádrž. Po benzínce ani vidu ani slechu. Jeden Evropan řeší stejný problém a posílá nás z kopce dolů naším směrem, jsme zachráněni. I když z kopce by nám to jelo samo. Už se pomalu blížíme k jezeru Batur, respektive k výhledům na jeho celou plochu.

První výhled na sopku a jezero Batur se nám otevírá v jednom posezení u krámku, kde se taky seznamujeme s místňačkou Leleanou. Umí dobře anglicky, navštívila spoustu zemí, třeba i Kypr. Dáme si u ní jasmínový čaj s domácími sušenkami a chvíli si povídáme.

Popojedeme dál do oblíbené turistické oblasti Kintamani, nacházející se asi 1 500m nad mořem. Zastavíme se u druhého nejvýznamnějšího chrámu Bali –  Pura Ulun Danu Batur, ten okoukneme jenom zvenčí. Toho využijou šikovné holčiny prodejkyně pohledů a náramků. Překecají nás na 20 pohledů za 40 000 IDR a 3 korálkové náramky za 15 000 IDR.

Chrám Pura Ulun Danu Batur
Chrám Pura Ulun Danu Batur

Oběd máme s luxusním výhledem. Sopku i jezero Batur máme jako na dlani. Rybí polévka mi moc nechutná. Matěj vsadil na osvědčené Nasi Campur a smoothie z ovoce tamarilo, to jsme ještě nikde neměli. Kocháme se panorámaty, za malou chvíli zjistíme, že za ně budeme i připlácet. Oběd nám paní naúčtovala se sakramentskou vysokohorskou přirážkou. Matěj ji ještě usmlouval a udělal přednášku, že není pěkné, když odrbává turisty.

Loučíme se s horami a frčíme východním směrem. Nevím, jak je to možné, ale černé mraky se nám vyhýbají a nebo možná my jim a kupodivu nezmokneme.

Vodní palác Tirta Gangga

Vodní palác Tirta Gangga s nádherný parkem, komplexem exotických bazénů uvnitř s obřími kapříky, s obrovskou vodní fontánou, obklopen krásnými rýžovými terasami a bujnými zahradami byl založen kolem r. 1947 králem Karangasem. Tirta Gangga je opravdovou oázou klidu s výhledem na bujnou zeleň i moře a s možností vykoupat se v jednom z bazénků.

U vchodu do zahrad si můžete zapůjčit krajtu a nechat si ji omotat kolem sebe. Matěj si ji jde alespoň pohladit, já čekám obezřetně v bezpečné vzdálenosti. Odmítáme prodejce slunečních brýlí a uháníme pryč. Jedeme se osvěžit na Virgin beach.

Virgin beach

Pláž Virgin beach

Virgin beach - když se černý písek mísí s bílým
Virgin beach – když se černý písek mísí s bílým

Virgin beach nebo taky White sand beach, balijsky Pasir Putih. Tak trochu „skrytá“ nádherná čistá pláž na východním pobřeží Bali, 5 km východně od většího města Candidasa. Dojede se k ní po vedlejší, pak prašné cestě, kde se vybírá 10 000 IDR „plážovné“. Pak se musí ještě tak 5 minut pěšky.

Vysoký útes, klidnější vlny, žádné chaluhy ani kameny na dně. Opravdu ráj na zemi. A zajímavostí je, že se tu jemňoučký bílý písek mísí s černým. Žádné hotely, vily nebo jiné turistické ubytování tady neuvidíte, jen několik warungů a stánků s občerstvením. Taky je možné pronajmout si slunečník a lehátka na celý den.

Už se stmívá, hledáme ubytování v Candidase. Bereme výhodný bungalow se slaměnou stříškou a třema gekonkama na terase. Kousek od nás se nám zalíbila restaurace asi tak metr od moře. Dneska si dopřejeme – avokádovo-krevetový koktejl, steak, sépii a Bintanga s kokosákem 🙂 Po jídle se odkulíme do slaměné boudičky a těšíme se na východ slunce.

Virgin beach
Virgin beach

Time-lapse z luxusní vyhlídky na Mount Batur:

Fotogalerie:

Pura Tegeh Kahuripan - právě probíhá obřad
Pura Tegeh Kahuripan – právě probíhá obřad
Pura Tegeh Kahuripan - A jde se z obřadu
Pura Tegeh Kahuripan – A jde se z obřadu
Pura Ulun Danu Batur
Chrám Pura Ulun Danu Batur
Sopka Mount Batur a jezero
Sopka Mount Batur a jezero

Tirta Gangga

Tirta Gangga – chrliče a dominantní fontána

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.